Tražimo hitno preduzimanje mjera i radnji iz Vaših nadležnosti u pravosuđu Republike Srpske i BIH

Broj:51/02. 21.
Banja Luka: 19.02.2021.godine

1.VISOKOM SUDSKOM I TUŽILAČKOM VIJEĆU BIH SARAJEVO

– svim članovima vijeća

– disciplinskom tužiocu vijeća

2. PARLAMENTARNOJ SKUPŠTINI BIH SARAJEVO

– poslanicima oba vijeća parlamenta

3. VIJEĆU MINISTARA BIH SARAJEVO-svim ministrima


Predmet : Tražimo hitno preduzimanje mjera i radnji iz Vaših nadležnosti u pravosuđu RepublikeSrpske i BIH

Savez penzionera i potomaka, kao politička organizacija koja objedinjuje tri generacije i u svojim  redovima ima vrlo iskusne članove iz svih društvenih i privrednih djelatnosti, među kojima je dosta bivših tužilaca, sudija, advokata, inspektora MUP RS, Agencije za istragu i zaštitu BIH i bivših pripadnika OBA BIH. To nam omogućava da dobro poznajemo rad i funkcionisanje institucija i da kontinuirano pratimo njihov rad.

Ne mireći se sa postojećim nezadovoljavajućim stanjem, zabrinuti prije svega, za budućnost naših  potomaka, odlučni da mobilišemo sve građane na naša tri osnovana politička cilja:

1.Da zakon mora da  važi za sve jednako;

2. Da na najodgovornije dužnosti dođu najsposobniji i

3. Da se sa narodnim novcem upravlja domaćinski, odgovorno i transparentno (javno), odlučili smo da vam se obratimo i zatražimo odgovorno ponašanje i strogo provođenje zakona.

Tim prije što smo na osnovu Zakona o slobodi pristupa informacijama Republike Srpske, tražili i dobili akt od Republičkog javnog tužilastva Republike Srpske o broju naredbi o obstavljenim istragama i broju naredbi o ne sprovođenju istraga za period 01.01.2006. godine do 31. 12.2019. godine .( Isto smo tražili i za Okružna javna tužilaštva u Republici Srpskoj, kao i broj obustavljenih istraga po tužiocima pojedinačno, ali ih nismo dobili.)

Podaci koje smo dobili djeluju šokantno i zato ih apostrofiramo u ovom dopisu, iako vam Akt dostavljamo u prilogu. Broj naredbi o obustavi istraga je 27.592, s tim da se 2.052 naredbe odnose na privredno-finasijski kriminal, a 4.616 naredbi da se neće voditi istraga o privredno –finasijskom kriminalu.

Posljedice ovih obustava se ogledaju u urušavanju privredno-finasijskog sistema RS, velikom siromaštvu najvećeg broja građana i pravnoj nesigurnosti, koja je dovela do masovnog odlaska najstručnijih I najsposobijih iz RS i BiH.

Zato tražimo od novog rukovodstva VSTV BIH, da odlučno i odgovorno pristupi sveobuhvatnom rješavanju gore navedenog problema. Podsjećamo vas da ste dobro plaćeni za svoj posao i da građani koji vas plaćaju s pravom, traže rezultate, a ne isprazna saopštenja i neutemeljena opravdanja kako je to radilo prethodno rukovodstvo i članovi vijeća.

Građani hoće da znaju ko je od tužilaca zloupotrebljavao svoju poziciju i masovno obustavljao istrage te na taj način uvećavao svoje i bogatstvo onih koji su počinili krivična djela. Nadamo se da imate volje I snage da prvo pročešljate svoje redove i utvrdite šta su i kako radili oni koji zajedno sa vama sjede u vijeću. Najistaknutiji negativni primjer je Glavni republički tužilac u RS Švraka Mahmut koji je, po našim privredno- finasijskog kriminala u Specijalnom tužilaštvu RS . To je imalo za posljedicu, po procjeni stručnih lica, gubitak više stotina miliona maraka za privredni i finasijski sistem Republike Srpske.

Da je neodgovornost tužilaca u vršenju poslova i zadataka prevelika pokazuje i primjer Živkovic Snježane iz Okružnog javnog tužilaštva Banja Luka. Naime, imenovana je bila dežurni tužilac kada se desila saobraćajna nezgoda u kojoj je smrtno stradao Đurović Nikola, a koju je, po onom što su mediji prenosili u poslednjih deset godina, prouzrokovao bivši ministar unutrašnjih poslova Stanislav Čađo.

Imenovana je na pisani upit oca poginulog Nikole Đurovića: zašto tužilac nije izašao na lice mjesta, odgovorila da je prespavala. Zahvaljujući njenoj neodgovornosti u vršenju poslova i zadataka, u tom momentu nije prikupljeno dovoljno dokaza da bi se sa sigurnošću moglo potvrditi da je nezgodu izazvao Stanislav Čađo. Otac poginulog opravdano sumnja da je ona to učinila namjerno da prikrije krivično djelo.

Ukazujemo na još jedan primjer koji objašnjava neodrživo stanje u Pravosudnom sistemu. U Zakonu o tužilaštvu RS u čl. 29. Stoji da glavni tužioci, zamjenici glavnih tužioca i tužioci ne mogu biti pozvani ni na krivičnu niti građansko pravnu odgovornost u vršenju poslova i zadataka. Kada se usvajao novi KZ RS u 2018. godini u kojem je utvrđena krivična odgovornost tužilaca i sudija svi poslanici opozicionih stranaka su tražili brisanje tog člana jer je kontradiktoran sa članom KZ RS, ali su svi poslanici vlasti bili protiv i glasali da on ostane. To eksplicitno ukazuje na povezanost funkcionera iz stranaka koje čine zakonodavnu i izvršnu i zakonodavnu vlast u RS, sa tužiocima u obustavi istraga i donošenju naredbi dase istrage ne vode.

Što se tiče sudova u Repulici Srpskoj stanje nije ništa bolje. Zloupotrebe su na sve strane, a pravna     nesigurnost građana nikad nije bila veća. Dovoljno je konstatovati da ima više desetina sudskih procesa vezanih za privatizaciju, a za koje sudovi nisu apsolutno nadležni. Vrhovni sud Republike Srpske je još godine u svom biltenu objavio da su sudovi apsolutno nenadležni za proces privatizacije i da to spada isključivo u upravnu nadležnost.( sudija Ninić iz VS RS). Jasno je da se to radi zbog zbog zaštite imovine stečene na kriminalni način. Treba konstatovati da sudije u Građanskom odjeljenju VS RS ne poštuju svoju stvarnu zakonsku nadležnost. To rade na perfidan način( korupcija) da ocjenjuju zakonitost pravosnažnih upravnih akata kojima je rješavano pitanje isljučivo iz upravne nadležnosti .

Moglo bi se bi zaključiti da sudije najvišeg suda u Republici Srpskoj u Građanskom odjeljenju, ne znaju nadležnosti Upravnog i Građanskog odjeljenja.

Kao posledica toga je da se donose presude koje nemaju karakter javne isprave, a oni uporno hoće da se te presude izvršavaju. Svi državni organi u BIH i RS odbaciju isprave koje nije donio organ iz svoje zakonom propisane nadležnosti, a samo sudovi vrše pritisak na građane ( pravno nasilje) da izvše presudu donesenu iz nenadležnosti parničnog suda. Svi službenici u BIH i RS koji donesu neki akt iz svoje nenadležnosti odgovaraju disciplinski , krivično i odmah se taj akt stavlja van snage samo sudovi to ne čine. Jedino tužioci i sudije nemaju bilo kakvu odgovornost, a izuzetno su dobro plaćeni za ovako siromašnu državu i jadan narod. Bitno je istaći Ustavnu obavezu VS RS, da obezbjeđuje jedinstvenu primjenu zakona ( član 125. Ustava RS) koju on ne čini. U posjedu smo presude gdje jedan građanin ima po istom pitanju (naknada za uređenje građevinskog zemljišta), sa istom dokumentacijom za cijeli tj. jedan objekat, ima različite presude za polovinu površine objekta u odnosu na drugu polovinu objekta.

Kakve su onda presude po istom pitanju na nivou Republike Srpske?

Od novoizabranog rukovodstva očekujemo da u kratkom roku sačini analizu stanja u tužilaštvima I sudovima RS i BIH, da počne predlagati mjere i preduzimati radnje kako bi se odstranili sudije i tužioci koji su umiješani u korupciju i kriminal i tako stvore nadu građanima za ostanak na ovim prostorima.


Prilozi:

1. Akt Repuličkog javnog tužilaštva RS br.IT-4/20 od 09.09.2020. godine

2. Analiza i posljedice koji su sadržani u aktu Republičkog javnog tužilaštva RS a koje je objavio portal „Gerila“

3. Zahtjev Saveza penzionera i potomaka RS Vladi RS i ministru Pravde RS da se briše član 29. Zakona o tužilaštvu RS.


Predsjednik Saveza
dr Dragutin Ilić