ИЗВЈЕШТАЈ СА КОНФЕРЕНЦИЈЕ ЗА МЕДИЈЕ
Савез пензионера и потомака је 2. октобра у својим просторијама у Бањалуци одржао конференцију за медије са жељом да пензионерској популацији и њиховим потомцима приближи своју политичку платформу дјеловања и покаже да се разликују од других политичких субјеката, јер лични интерес налазе у општем, да користећи искуство и памет, понуде рјешења за све области живота, а нарочито у области привреде, просвјете, здравства и правосуђа, који су највише урушени те да још једном обзнане да припадају опозиционом блоку и да ће на локалним изборима 15. Новебра, подржати кандидатску листу ПДП и Драшка Станивуковића за градоначенлика Бањалуке.
Конференцију је отворио предсједник Савеза др Драгутин Илић, који је поздравио новинаре, представио учеснике и тему конференције.Затим је кратко подсјетио шта је Савез и зашто је основан, упућујући их да више о томе могу прочитати на Интернет страници Савеза.
„Савез је нова политичка организација која се разликује од свих које тренутно дјелују у РС и БиХ.Ми нисмо ни партија ни странка, нити смо идеолошки профилисани.Ми смо Савез. Организација отворена за све који могу и желе дати допринос да живимо боље, без обзира којег су политичког и националног опредјељења те вјерског увјерења и нивоа образовања. Основни принцип дјеловања је заснован на добровољности, међусобном повјерењу и одговорности у извршавању преузете обавезе, која је увијек у складу са способностима сваког припадника Савеза, а што је регулисано и Кодексом о односима међу члановима Савеза. И оно најважније што нас издваја и разликује од других је, да сви активисти и чланови органа Савеза свој лични интерес могу наћи само у оквиру општег интереса цијелог друштва. Све ово што сам претходно рекао најбоље се
одсликава на пензионерима, који чине базу и главну циљну групацију нашег дјеловања, зато што они могу бити различитих политичких и националних опредјељења, различитих вјерских увјерења, различитих способности и нивоа образовања, али оно што им је заједничко ишто их обједињује, они су пензииионериии…! Дакле, међу нама је концентрација знања, искуства и мудрости јер сви смо ми бивши, које преносимо на нашу дјецу и унуке и зато представљамо највећи људски ресурс, а не баласт како нас тренутно третирају властодршци.У друштву за које се ми залажемо, то искуство, знање и мудрост пензионера уједињено са младалачком снагом, енергијом и савременим знањима наших унука и дјеце реална је основа за много квалитетнији живот од овог који живимо последњих неколико деценија.И још једна карактеристика која нас издваја из ове политикантске жабокречине у којој се врте партије и странке било да су позиција или опозиција, јесте да ми нећемо свађе и подјеле, да нећемо свој опстанак на политичкој сцени темељити на мржњи и нетолеранцији према другом и другачијем.Увијек ћемо указивати на грешке власти и нудити рјешења.То је сасвим природно, јер смо сва ова добра ми, и они прије нас стварали, па је наша дужност да то чувамо и помажемо нашим потомцима у стварању нових“.Затим је прешао на главну тему конференције, а то је материјални положај и социјално стање пензионера, које је оцијенио алармантним што је поткријепио конкретним подацима добијеним од Фонда ПИО РС.
„На основу података добијених од Фонда ПИО РС, на дан 30.06.2020., у РС је има 268.616 пензионера, међу којима је 113.779 наших колега демобилисаних бораца ВРС. Од мноштва података које смо званично тражили од Фонда, већину смо добили.Умножили смо их и они се налазе пред вама.Као илустрацију тешког материјалног стања наших пензонера истаћи ћу неколико података. Најнижа пензија која се тренутно исплаћује износи 201,83 КМ, а највиша 2.076,35 КМ, док је просјечна 393,43 КМ. Највећи број пензионера прима пензију од 201,38 до 400,00 КМ и обухвата 112.085 корисника. Одмах по броју корисника су пензије од 401,00 до 600,00 КМ и исплаћена је за 74.528 корисника.
Дакле у категорији пензија до 600,00 КМ налази се 186.613 корисника, или 69,47% свих пензионера. Ако овоме додамо и податак да је само 2.105 корисника који примају пензију од 1.000,01 до 2.076,35 КМ онда је све јасно. Ако то упоредимо са напримјер Њемачком гдје је мој комшија радио 15 година као неквалификовани радник и за то прима пензију већу од 1.000Евра, а код нас моје колеге љекари специјалисти који имају у просјеку 22 године редовне школе, примају пензију између 700 и 1.000 марака.
Нисмо добили податак колико корисника прима пензију од Фонда ПИО РС, који су право на пензију стекли по неком другом основу, а не по основу радног стажа, и да ли је за њих обезбијеђен посебан фонд или су на терету ПИО-а. Такође немамо податак за колико се пензионера који су пензију зарадили на територији Федерације БиХ, она исплаћује на терет Фонда ПИО РС и зашто се одусало од тужбе према Фонду ПИО/МИО Федерације. Због тога смо тражили дописом од предсједника и колегија НСРС, предсједника Републике и Владе, да закажу посебну сједницу Народне скупштине на тему: Материјални положај пензионера, демобилисаних бораца и других угрожених категорија, у оквиру које би се разјаснила и ова два питања“. Затим је др Илић нагласио још један додатни велики проблем са којим ћемо се убрзо суочити. „Забринути за врло тешко економско стање у Републици које је додатно погоршано пандемијом Корона вируса, упутили смо приједлог Влади РС да, обзиром да немамо робне резерве Влада сачини Програм уштеда тако што ће смањити све непотребне трошкове, прије свега у институцијама власти, затим да смањи највише плате државним функционерима, народним посланицима, посебно тужиоцима и судијама и за тај новац откупи све вишкове пољопривредних производа, како нам најсиромашнији дио грађана, а има их више од 50%, не би зимус умирали од глади.“ На крају је предсједник Савеза замолио новинаре да свакодневно грађане подсјећају на одредбе Кривичног закона РС, а које се односе на предстојеће изборе и непотребни страх да власт зна како је ко гласао.
„Молим све медије и вас новинаре да свакодневно подсјећате наше грађане да у Кривичном закону РС, постоји посебно поглавље које у члановима од 215.до 223., прописује санкције које се односе на кршење изборних права. Посебно цитирајте члан 220. који гласи: „ Ко нуди, даје или обећава награду, поклон или неку другу имовинску корист бирачу са намјером да га наведе да гласа за или против одређеног приједлога, да уопште не гласа или гласа у одређеном смислу, казниће се новчаном казном или казном затвора до три године. Истом казном казниће се и бирач који за себе или другога захтијева, прими поклон или обежање поклона или какве друге користи да би гласао у одређеном смислу. Дата награда или имовинска корист одузеће се.“ Свједоци смо да то странке, а посебно оне на власти раде свакодневно.Позовите грађане да то пријављују. На удару су првенствено пензионери због свог биједног материјалног положаја.Ми их зато позивамо да све што им нуде узму, јер је то купљено њиховим новцем, а да гласају за кога хоће.Зато и вас молимо да људе ослободимо страха који им властодршци намећу, да они знају како ко гласа и да ће због тога остати без посла они или њихова дјеца и унуци, или ће имати неку другу штету. Увјеравамо бираче да када се нађу иза паравана, на гласачком мјесту, нико осим вас не може знати како сте гласали.“
Други који се обаратио медијима је члан Градског одбора СПиП, Милорад Јеремић који је презентовао своју тему припремљену за ову конференцију под насловом: АНАЛИЗА СОЦИЈАЛНОГ СТАЊА ПЕНЗИОНЕРСКЕ ПОПУЛАЦИЈЕ У РС И ГРАДУ БАЊОЈ ЛУЦИ СА ПРИЈЕДЛОГОМ РЈЕШЕЊА КАКО ПОПРАВИТИ СТАЊЕ ПЕНЗИОНЕРА, ЊИХОВИХ ПОТОМАКА И ДЕМОБИЛИСАНИХ БОРАЦА ВРС
Свима нама је видљиво да живимо у сиромаштву, а да се истовремено одвојила једна група тајкуна која је користећи ресусре нашег ентитета ненормално богата јер су разним махинацијама стекли енормно богаство сиромашећи властити народ .Можемо доказати да готово двије трећине становништва живи на крајњој граници биједе, зато морамо да коначно, разоткријемо владајућу елиту и да их бијемо аргументима. Ево, изнијећу неке врло поразне чињенице. Да би се побољшао живот најбројнијој популацији, Борцима РС и нашим потомцима, који су доведени на руб егзистенције, првенствено нефункционисањем Система (државе), како због прегломазне државне администрације (Јавне управе РС и БиХ, гдје буквално, свако село има свог министра, помоћника министра или директора неке јавне установе), кад додате томе партијско гласачко запошљавање по јавним предузећима и агенцијама, незаконитом одливу новца преко јавних набавки, неконтролисаној пљачки код експлоатације шума, камена, шљунка и пијеска, не наплаћивањем рудне ренте код експлоатације руда и минералних сировина, лоших законских рјешења, јасно је због чега је такво стање у друштву, гдје најбољи и најспособнији одлазе, а они подобни и неспособни раде и арче народни новац. Шта су рјешења? Како прво измјенити и ускладити Закон о ПИО и Закон о раду који су у многом у супротности са Уставом, Повељом о људским правима и Повељом УН о борби против сиромаштва), Друго; Приморати, кроз измјену Закона о тужилаштву РС, као основне институције да штити државу и народ од крупног привредног криминала и корупције да ради свој посао, а не да буде у функцији заштите оних који, безочно деценијама, пљачкају овај народ. У прилог овоме прокоментарисаћемо Акт који смо добили од Републичког јавног тужилаштва дана 09.09.2020. године гдје се децидно наводи следеће: „У периоду од 01.01.2006. до 31.12.2019. године Окружна јавна тужилаштва у Републици Српској, Специјално тужилаштво, те Посебно одељење тужилаштва, донијела су укупно 27.592 наредбе о обустави истрага (2.052 наредбе о обустави истрага у предметима привредног криминала, 4.616 наредби да се неће спроводити истрага у предметима привредног криминала). Ово су за нас поражавајући подаци, зар је могоће да је 30.000 пријава везаних за криминал и привредни криминал обустављено наредбом тужиоца. Па није могуће да су толики број пријава писали неуки и неписмени људи, или је у питању баш рад тужиоца и њиховог не чињења да раде свој посао или им ту лагодност омогућује члан 29. Закона о тужилаштву, који није промијењен иако је предлагоно да се тај спорни члан закона брише, и да се натјерају тужиоци да раде свој посао, а не да раде по налозима политичке елите.Ми смо се, поводом овог, да тако кажем катастрофалног извјештаја обратили Високом тужилачком и судском вијећу (ВСТВ) БИХ, а наглашавам да оно није надлежно за Јавно тужилаштво Републике Српске које је у надлежности Народне Скупштине Републике Српске, што значи да Скупштина може укинути тај спорни члан. Такође ћемо од свих опозиционих партије тражити да учине исто, како би се брисањем тог члана 29., Закона о тужилаштву, тужиоци и натјерали да раде, а не да буду подршка криминалу, а то јесу ако никоме за свој нерад нису одговорни. Такође Савез је упутио допис Премијеру и министру правде РС са захтјевом да се тај спорни члан 29.закона брише. Напомењмо да се режим стално изговара и обмањује медије и јавноcт да је то у надлежности ВСТВа, што је нетачно и обична обмана.
Трећи говорник инжињер технологије, дипломирани фармацеут и магистар медицинских наука Петар Роквић, који је цијели радни вијек провео радећи на руководним мјестима, углавном у фармацеутској индустрији , колегама пензионерима је упутио низ савјета како сачувати здравље, савјетујући да је умјерена физичка активност и здрава исхрана, са пуно свјежих намирница воћа и поврћа један од услова да се сачува преостало здравље. „Пред нама је зима, долази вријеме грипа и разних вироза, а ево имамо и отежавајући проблем а то је од свјетских моћника наметнута пандемија Корона вируса. А пошто су нама пензионерима лијекови скупи ( најскупљи у окружењу, уз најниже пензије) Зато вам савјетујем да користите традиционалну или алтернативну медицију, да се чувате прехлада, стреса, и наравно короне која је ту међу нама. Ми смо у позицији да се због скупих лијекова (добар дио наше пензије иде у те сврхе) морамо вратити нашој народној медицини и присјећати шта су јели и пили наши преци. Наши стари су у зимске дане јели кисели купус, , киселе салате, пили расол и туршију (од јабука, глогиња, дрењина) и тако уносећи у организам потребне витамине и минерале , па су далеко ређе имали грип од данашње генерације. Драги моји у овом времену сиромаштва присјетимо се једне старе добре народне изреке:“Болесном човјеку фали само здравље, а здравом све друго.“ Зато молим вас, пазите на здравље, оно је најпрече. Живи и здрави ми били и присјетите се овог савјета, а 15. новембра изађите на изборе здрави сретни и весели и гласајте за оне који ће водити ову државу и град обезбјеђујући и нама боље животне услове, веће пензије, јефтиније љекове и достојанствену старост“.